Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Sędziejowicach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono w Sędziejowicach:  przy mogile powstańców na cmentarzu oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach, której patronują powstańcy styczniowi.
161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono w Sędziejowicach: przy mogile powstańców na cmentarzu oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach, której patronują powstańcy styczniowi. gmina Sędziejowice, powiat łaski
161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono w Sędziejowicach. Uczestnicy obchodów spotkali się na przy mogile powstańców na cmentarzu oraz na uroczystości w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sędziejowicach, której patronują powstańcy styczniowi.

Gminne obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Sędziejowicach miały wyjątkowy przebieg. Uroczystości zorganizowane zostały przy mogile powstańców na cmentarzu w Sędziejowicach oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Powstańców Styczniowych 1863r., gdzie zorganizowano święto patrona szkoły .
W uroczystości na cmentarzu uczestniczyli m.in parlamentarzyści, oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele służb mundurowych oraz władz powiatu łaskiego, prezydent Zduńskiej Woli, przedstawiciele władz gminy Sędziejowice a także dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Po uroczystościach na terenie cmentarza była uroczystość patrona sędziejowickiej szkoły. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących przygotowali program artystyczny związany z Powstaniem Styczniowym. Przypomnieli też przebieg Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Ten najdłużej trwający zryw niepodległościowy obejmował na początku Królestwo Polskie, by rozszerzyć się na Litwę, gubernie kijowską i wołyńską. W ciągu trwających do wiosny 1864 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w udział co najmniej 150 tys. powstańców.
Jedną z nielicznych wygranych potyczek tego zrywu była bitwa pod Sędziejowicami, która została stoczona 26 sierpnia 1863 r. Generał Edmund Taczanowski, naczelnik województwa kaliskiego i mazowieckiego, chcąc ożywić działania powstańcze na podległym sobie terenie, zarządził koncentrację oddziałów polskich w rejonie Sędziejowic.
Oddział liczył 1600-1800 koni. Z Polakami starł się oddział doborowy huzarów, dowodzony przez rotmistrza huzarów grodzieńskich Aleksandra von Grabbego. Oddział, wraz z dowódcą, liczył 43 osoby, w tym 25 kozaków kubańskich oraz 12 kozaków dońskich, a także 4 oficerów wywodzących się z rodzin arystokratycznych.
W bitwie prawie wszyscy Kozacy polegli. Po stronie polskiej zginęło 4 ułanów, a 15 zostało rannych, w tym aż 6 oficerów. Do niewoli wzięto tylko pięciu Rosjan. Ciała poległych zostały złożone w mogile na cmentarzu w Sędziejowicach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto