Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Rząśnia bierze udział w projekcie badawczo-rozwojowym związanym z fotowoltaiką

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Gmina Rząśnia jako Partner wspierający bierze udział w projekcie badawczo – rozwojowym „Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020​ przez konsorcjum Politechniki Łódzkiej, PGE Dystrybucja S. A., Politechniki Lubelskiej oraz Apator Elkomtech S. A.

MATERIAŁ INFORMACYJNY GMINY RZĄŚNIA

Gmina Rząśnia jako Partner wspierający bierze udział w projekcie badawczo – rozwojowym „Zarządzanie pracą sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia z uwzględnieniem aktywnej roli prosumenta” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020​ przez konsorcjum Politechniki Łódzkiej, PGE Dystrybucja S. A., Politechniki Lubelskiej oraz Apator Elkomtech S. A.

W marcu br. na zaproszenie Wójta Gminy Rząśnia Tomasza Stolarczyka w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej przybyli, podzieleni na dwie grupy – między innymi w związku z koniecznością zapewnienia reżimu sanitarnego – mieszkańcy Białej, zasilani w energię ze stacji transformatorowej 8-0270 oraz będących prosumentami (posiadaczami instalacji fotowoltaicznych). Grupa ta została wytypowana przez konsorcjum biorąc pod uwagę zakres i cele projektu oraz konieczne do jego prawidłowego zrealizowania założenia. 

W spotkaniu ze strony konsorcjum uczestniczyli: reprezentujący Politechnikę Łódzką: Pani Profesor Irena Wasiak  – Dyrektor Instytutu Elektroenergetyki, Pan Doktor Ryszard Pawełek – Zastępca Dyrektora Instytutu Elektroenergetyki, reprezentujący PGE Dystrybucja S.A. Centralę Spółki: Michał Fifowski  – Specjalista ds. Innowacji w Departamencie Strategii, reprezentujący PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź: Witold Filipiński – Dyrektor Departamentu Usług Dystrybucyjnych, Bożena Matuszczak-Królak – Specjalista w Wydziale Organizacyjnym, Konrad Kubasik – Kierownik Działu Utrzymania Sieci, Marek Makowski  – Mistrz w Wydziale Układów Pomiarowych. 

Gminę Rząśnia reprezentowali: Wójt Gminy Rząśnia – Tomasz Stolarczyk, Kierownik Referatu Gospodarki, Kultury i Sportu – Mariusz Bęben, Sołtys Sołectwa Biała – Andrzej Łuczak oraz Radni: Tomasz Pełka, Adam Rozumek i Grzegorz Mentek. 

Każda z grup na początek została przywitana przez Wójta Tomasza Stolarczyka, który przybliżył Mieszkańcom historię współpracy z PGE dotyczącą możliwości rozwiązania problemów z instalacjami fotowoltaicznymi na terenie gminy, proces w jakim Gmina Rząśnia – jako gmina od lat stawiająca na ekologię i innowacje oraz w której nagromadzenie instalacji fotowoltaicznych na obszarze jednej gminy będącej w zasięgu państwowego operatora systemu dystrybucji energii jest unikalne w skali kraju, dzięki swoim własnym staraniom została Partnerem Wspierającym Projektu. 

Następnie głos zabrała Pani Profesor Irena Wasiak  – Dyrektor Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej – Lider Projektu, omawiając ogólne zasady, cele projektu, oczekiwane efekty jego realizacji i podkreślając jego potencjalne długofalowe skutki nie tylko dla badania jako takiego, ale rolę wyników otrzymanych w czasie jego trwania dla zmian legislacyjnych i taryfowych koniecznych dla zapewnienia odpowiedniej jakości usług realizowanych przez Dystrybutora, który docelowo w skali całego kraju będzie mógł współpracować z prosumentami. 

W kilku zdaniach rolę PGE Dystrybucja S. A. w projekcie omówił Witold Filipiński – Dyrektor Departamentu Usług Dystrybucyjnych, który uwypuklił dynamikę zmian na rynku energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych oraz związane z tym realne i występujące na całym obszarze działania spółki problemy z siecią dystrybucyjną, mające niestety negatywny wpływ na działanie instalacji u poszczególnych klientów. 

Z kolei Pan Marek Makowski w swej, pełnej merytorycznej i fachowej wiedzy, prezentacji multimedialnej zaprezentował mieszkańcom obszar badawczy (sieć energetyczną) objętą projektem oraz zasady jego wyboru – podkreślając również przewagę naszej gminy jako gminy innowacyjnej i stosującej  ciekawe oraz pożyteczne dla regulacji sieci rozwiązania. Omówił także schemat stanu obecnego instalacji prosumenckich​ oraz schemat który zostanie zastosowany po zamontowaniu u jego uczestników urządzeń skonstruowanych przez odpowiednio: Politechnikę Łódzką oraz Politechnikę Lubelską. Z największym zainteresowaniem spotkała się tu możliwość wyposażenia dwóch instalacji w magazyny energii – co w skali projektu ma w sposób przejrzysty pokazać przewagi ich wykorzystywania w opozycji do , również planowanego, regulowania pracy instalacji z odpowiednimi rekompensatami dla prosumentów w przypadku ewentualnego zarządzaniem pracą sieci i instalacją. 

Pan Marek Makowski, będący jednocześnie Kierownikiem Projektu, przedstawił mieszkańcom liczne korzyści z wzięcia udziału w projekcie oraz propozycje jakie ma dla nich konsorcjum w związku z udziałem w badaniu. 

Po prezentacji mieszkańcy zadawali pytania, ostatecznie rozwiewając swoje wątpliwości dotyczące warunków i propozycji przedstawianych przez konsorcjum prowadzące ten wyjątkowy projekt badawczo – rozwojowy. 

W efekcie prawie 90% przybyłych na spotkanie podpisało na miejscu deklarację udziału w projekcie. 

Kończąc Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk podziękował mieszkańcom za otwartość i zaufanie oraz wyraził przekonanie, że dzięki ich zaangażowaniu w jak najkrótszym czasie uda się wprowadzić rozwiązania techniczne i legislacyjne umożliwiające stosowanie specjalnych taryf, które z powodu nieprzygotowania polskich sieci energetycznych do tak dynamicznego wzrostu produkowanej przez producentów energii (dynamika tego przyrostu – jak się okazuje, wg. słów Dyrektora Filipińskiego – sięga w ciągu kilku lat kilkunastu tysięcy (!) procent), spora część problemów które wszyscy napotykamy zostanie rozwiązana. 

Projekt w którym, deklarując już udział, mieszkańcy Białej wytypowani przez Konsorcjum z którym współpracuje Gmina Rząśnia, może stanowić bardzo dobry początek systemowego rozwiązywania problemów z instalacjami fotowoltaicznymi. 

Tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Rząśnia

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pajeczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto