Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy wojewoda z Pajęczna Karol Młynarczyk przejął władzę w Łódzkiem. Zobacz jakie ma plany

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk (z lewej) oraz wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (z prawej) na konferencji dotyczącej zmiany na stanowisku wojewody łódzkiego. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk (z lewej) oraz wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (z prawej) na konferencji dotyczącej zmiany na stanowisku wojewody łódzkiego. Więcej na kolejnych zdjęciach Grzegorz Gałasiński
Wojewoda Tobiasz Bocheński w środę 19 kwietnia pożegnał się z Łodzią. Zastępujący go Karol Młynarczyk zapowiedział kontynuowanie jego głównych projektów.

O zmianach na funkcji wojewodów informowaliśmy jako pierwsi już kilka dni temu, oraz wczoraj gdy premier Mateusz Morawiecki wręczył im oficjalnie nominacje.

Świeżo mianowany wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński w środę 19 kwietnia pożegnał się z Łodzią. Jego obowiązki wojewody łódzkiego przejął już Karol Młynarczyk. Wojewodowie zorganizowali wspólną konferencję prasową na temat przekazania urzędu.

Tobiasz Bocheński podsumował pracę wojewody łódzkiego

Tobiasz Bocheński podsumował 3,5-letnią pracę na stanowisku wojewody łódzkiego. Podkreślił, że w tym czasie przypadły dwa poważne kryzysy: epidemia COVID-19 oraz napływ 100 tys. uchodźców związany z wojną na Ukrainie. Jak wspominał wojewoda już czas pandemii był trudny, wymagał organizacji szczepień i szpitala polowego. - Płynnie przeszedł on w drugi kryzys, wywołany wojną na Ukrainie - mówił Bocheński.

Ustępujący wojewoda wymienił też swoje najbardziej medialne działania. Jedno to kontrowersyjna inicjatywa dotycząca zmiany granic gminy Kleszczów i przekazania jej terenów z elektrownią na rzecz gminy Bełchatów, co pociągnęło za sobą zmniejszenie dochodów Kleszczowa. Zdaniem Bocheńskiego taki podział był bardziej sprawiedliwy. Ale gmina ta do dziś nie zgadza się podziałem i zaskarżyła decyzję Rady Ministrów o zmianie granic do Trybunału Konstytucyjnego.

Drugie to skuteczny sprzeciw wobec organizacji w Wieluniu gali MMA z udziałem Andrzeja S. czyli "Słowika", byłego bossa pruszkowskiej mafii. Jak podkreślił wystarczające były działania miękkie.

Bocheński przedstawił swoje niedokończone projekty, które ma kontynuować Karol Młynarczyk. Jednym z nich jest akcja "Rośnij zdrowo" dotycząca walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży szkół Łódzkiego. Drugim jest inicjatywa budowy w Łodzi pomnika kapelana łódzkiej "Solidarności" jezuity ojca Stefana Miecznikowskiego. - Wszystkie decyzje są podpisane i pomnik w sierpniu powstanie - mówił wojewoda.

Kolejne projekty to informatyzacja i unowocześnienie systemów zarządzania dokumentami w urzędach podległych wojewodzie łódzkiemu. Ma to pozwolić np. na wydawanie decyzji w terenie bez konieczności powrotu urzędnika za biurko. Drugi to pilotażowe wprowadzenie w szkołach regionu nowatorskiej metody nauki czytania, wymyślonej przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk zapowiada kontynuację działań

Rozpoczynający pracę na stanowisku wojewody łódzkiego Karol Młynarczyk bardzo krótko przedstawił swoje priorytety.

- To będzie kontynuacja - mówił nowy wojewoda. - Przez ostatnie osiem lat urząd działał bardzo dobrze. Mamy bardzo dobre kadry. Jesteśmy przez ostatnie lata doskonale przygotowani do pracy w warunkach kryzysowych, jeśli takie będą - zapewniał

.

Przyznał też, że na razie planuje pracę na najbliższe pół roku. - W październiku wybory, a później zobaczymy - mówił.

Tuż po konferencji prasowej Bocheński pojechał do Warszawy.

Karol Młynarczyk nowym wojewodą łódzkim

Formalna zmiana na stanowisku wojewody łódzkiego nastąpiła we wtorek (18 kwietnia). Premier Mateusz Morawiecki powołał Bocheńskiego na stanowisko wojewody mazowieckiego w zamian za Konstantego Radziwiłła, który został ambasadorem Polski na Litwie. Na stanowisko wojewody łódzkiego powołany został dotychczasowy I wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Młynarczyk to urodzony w Radomsku 63-letni lekarz, który przez 30 lat związany był ze szpitalem w Pajęcznie i ośrodkiem zdrowia w pobliskich Strzelcach Wielkich. Był radnym Prawa i Sprawiedliwości. Wicewojewodą łódzkim jest od 2015 roku, wcześniej był radnym powiatowym w Pajęcznie. Od 2002 roku jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Był między innymi szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu w Pajęcznie i członkiem zarządu partii w okręgu sieradzkim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pajeczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto